הרשת היא הליבה של התפעול שלך, לכן זה קריטי לוודא שהיא פועלת בצורה חלקה ושאתה מקבל התראה על כל בעיה אפשרית. צרכני IT רבים משתמשים בכלי ניטור מערכת וניהול ופשוט מצפים שהם יעבדו ללא כל תקלה. מצד שני, כלים אלו טובים רק אם אתה מנצל אותם בצורה אופטימלית. שירותי SIEM SOC מאפשרים לנו לנטר ולתפעל אירועים שונים בארגון בהקשר ההגנה.
לעתים קרובות, התפתחויות טכנולוגיות גם מובילות לכך, שצוותי מחשוב עמוסים כבר מעל ומעבר בתחזוקה ויישום הגדרות של מכשירי רשת, שרתים ושירותים וגם בניטור השוטף של תפעול כל המכשירים ברשת.

ככל שהארגון יכנס עמוק יותר לתוך עולם שירותי מחשוב לעסקים , כך יגדל הצורך בניטור רשתות.

כיום סביבת הרשת קריטית לתפקוד העסק ונדרשת להתמודד גם עם אתגרים חדשים יחסית כמו הבא את המכשיר שלך (BYOD) והאינטרנט של הדברים (IoT). אנחנו משתפים כאן את 5 הטיפים הטובים ביותר להטמעת אסטרטגיית ניטור אפקטיבית, שתוביל לאופטימיזציה של הרשת שלך.

1. להבין עם מה אתה עובד

אתה צריך הבנה מקיפה של המכשירים שמרכיבים את הרשת שלך, על מנת לנהל ביעילות את סביבת ה-IT. כלים רבים יכולים לבצע זאת עבורך על ידי איתור אוטומטי של נתבים, מתגים, שרתים, אבטחה ומכשירי IP אחרים. אפילו אם התהליך הזה יותר ידני, אתה צריך לערוך רשימה הכוללת את כל הרכיבים שאתה מנהל. ניהול מלאי רשת (Network inventory management) הוא גורם המפתח לניטור רשת אפקטיבי. הבנת הרשת שלך והאופן שבו היא משתנה במשך הזמן יכולה לסייע לך לאתר בעיות אפשרויות וסיבות לירידה בביצועי הרשת.
מאותה סיבה, אתה צריך להבין את ההתנהגות של המשתמשים ברשת שלך. מעקב אחר התנהלות הרשת במשך מספר שבועות או חודשים תסייע למנהל הרשת להבין מה תקין ולאפשר לך לקבוע ערכי סף להתראות כשפעילות הרשת עוברת את הגבול שנקבע כתקין.

2. תצורת הגדרות והחלפת ניהול בניטור רשת

טכנולוגיית ניהול רשת צריכה להיות מוגדרת, כדי לענות לצרכים של סביבה מסוימת. אם זה לא כך, יקרו כשלים ברשת. אפילו טעויות קונפיגורציה שוליות יכולות לגרום להשבתה של הרשת או לאובדן מידע.
חשוב שתגדיר את הפרמטרים שאתה רוצה לנהל אותם, ערכי סף שאתה מצפה שמכשירים ומערכות יקבלו מענה עבורם ולהגדיר מכשירים ומערכות לשלוח מידע לכלי הניהול או לאפשר לכלי הניהול לשלוף מידע מהלוגים של המכשירים והמערכות. הגדרות יישום וניהול שינוי הוא החלק הפרואקטיבי בניטור רשת, שמונע תקלות ברשת.
אתה תגלה שהגדרת הניטור שלך תשתנה במהלך הזמן כשמערכות, שירותים, יישומים וחומרה חדשים יעברו לאינטרנט.

3. דאג לכך שהאדם הנכון מקבל התראה על הבעיות

אחת הסיבות העיקריות לכך שתקלות רשת קורות נובעות מטעויות אנוש. צוותי IT עמוסים, שהלחץ עליהם גובר יותר ויותר לקבוע סדרי עדיפויות ולתת מענה לבעיות ברשת. לעתים, הם מתעלמים מהתראות ניטור שהתקבלו בעקבות בעיה כלשהי ונשארות ללא טיפול, במיוחד בצוותי מחשוב גדולים, שבהם יכולים להיות מספר מנהלי רשת.
ארגונים בכל הגדלים מפיקים תועלת ממטריצת האסקלציה של התראות, שמפרטת בדיוק מיהו האדם שעוקב אחרי מה ומתי. לפי תכנית זאת, האדם שמנהל את הרכיב הספציפי שיש בו בעיה ברשת, יקבל התראה. אם אדם זה לא זמין, אז המטריצה מחליטה איך לבצע אסקלציה להתראה זאת לפי דרגת החומרה או השירות. יישום של מטריצת אסקלצייה מתוכננת היטב מונעת מבעיות שוליות להתפתח לבעיות גדולות בארגון כולו. פתרונות כמו שליחת התראות במסרונים, להבטיח שהאיש הנכון יקבל את המסר בהקדם האפשרי.

4. ניטור כל שכבות הרשת

חשוב להשתמש במערכת הניטור שתומכת בטכנולוגיות רבות, על מנת לבצע ניטור לכל שכבות הרשת. רק אז תבין ותקבל תובנה, אם הבעיות בביצועים נגרמות בגלל הרשת, שרת, או בעיית ניתוב, בעיית רוחב פס, כשל תוכנה או חומרה.
כל רכיב ברשת אחראי להעברת המידע באחת השכבות, כמו כבלים בשכבה הפיסית, כתובות IP בשכבת הרשת, או פרוטוקולי תעבורה בשכבת התעבורה. אתה צריך שקיפות מלאה של כל המערכת, כדי לנטר את העבודה ביעילות. למשל, רק לדעת שהשרת אופליין, לא מציין מהו מקור הבעיה, אך הידיעה ששירות נפל בשרת הזה, מאפשר למהנדסים שלך לחקור ולתקן במהירות את הכשלים.

5. תתכונן להתרחבות הרשת בעתיד

כשהארגון שלך גדל, הרשת שלך תתפתח בהתאם לדרישות העסקיות והטכנולוגיות. צמיחת העסק או עובדים נוספים בארגון משפיעים על מספר המכשירים הנדרשים, רשת ורוחב WAN, שטח אחסון וגורמים רבים אחרים.
לפני הטמעת מערכת ניהול רשת, קח בחשבון ניתוח תחזית צמיחה רשת, כדי להשאיר מרווח שיאפשר להוסיף עוד מכשירים וממשקים לניטור עוד לפני שהם מתווספים לרשת שלך.
תבחר בפתרון ניטור ביצועי רשת שכולל מידע היסטורי וגם קביעת ערכי סף לקבלת התראות על יכולת צפויה, עומס יתר בנתוני מפתח, כמו היקף שימוש ברוחב פס, שימוש בזיכרון או שטח כונן.
במקרים מסוימים, יכול להיות שהשרת שעליו מערכת הניטור מותקנת ידרוש שדרוגים לכוח העיבוד והזיכרון שלו. מכונות וירטואליות עשויות לדרוש הקצאת יותר משאבים. במקרים אחרים, הן ידרשו תוספת תשתית להגדלת הפונקציונליות או הגדלת מספר הרשיונות הדרושים.

מאמר מתורגם מהבלוג Mutiny. ניטור רשת אפקטיבי: 5 טיפים שיסייעו לך במשימה זאת

רדאיקס מספקת פתרונות ניטור ושירות NOC לעסקים. פתרונות מתקדמים לשליטה ובקרה על מערכות מחשוב רגישות, עמידה ברגולציה, שמירה על זמינות וביצועים של תשתיות רשת מקומי או בענן.

מעוניין בשירותי ניטור רשת ו-NOC מתקדמים?

מלא את פרטיך כאן ומומחה שירותי הניטור שלנו ייצור איתך קשר.