תחום קריטי, שעסקים קטנים מתעלמים ממנו לעתים קרובות הוא החשיבות של גיבוי המידע העסקי שלהם. אולי מידע עסקי לא נראה חשוב כל כך, עד שהוא נאבד או נגנב. אז זה הופך למאד חשוב ויכול לגרום לנזק קריטי לעסקים קטנים. למזלנו, יש פתרונות Backup רבים למידע עסקי.
הנה מה שאתה צריך לדעת:

חשיבות גיבוי המידע שלך

החל מפרטי לקוחות ועד תכני אתר העסק. יש ערך לכל דבר שהעסק שלך מייצר. חבל שאתה יכול לא להעריך את הערך העצום של המידע שלך עד שאין לך גישה אליו.
החל מתאונות בחדר האחורי שלך, כמו אפיית פופקורן במיקרוגל וגרימת שריפה ש’מטגנת’ את המחשב שלך ועד מקרים אקראיים לא בשליטה שלך, כמו הפסקות חשמל או קפיצות פתאומיות בזרם החשמל, שעלולים לשרוף את הכונן הקשיח שלך ברגע. במציאות יש דרכים רבות לאבד את המידע שלך, אז כדאי שתהיה מוכן.

אפשרויות ה-Backup שלך

למזלך, יש פתרונות קלים ליישום ומתאימים לכיס שלך לגיבוי המידע שלך. אך לפני שנעמיק יותר מדי בדיון, יש גורם חשוב להתייחס אליו: לבחור בפתרון אחד, זה לבחור רק בחצי פתרון. ברוב המקרים, מומלץ להשתמש ביותר מפתרון גיבוי אחד. זה תורם להגנת העסק שלך כשאתה לא ‘שם את כל הביצים בסל אחד’ ומפחית את הסיכויים לאיבוד מידע כמעט לחלוטין.
ואלו פתרונות ה-Backup הטובים ביותר עבורך:

1. גיבוי בענן

כמעט כל אחד שמע על ה’ענן’. במקום לאחסן מידע בכונן הקשיח או שרת אחסון שלך (שניתן לפרוץ לתוכו די בקלות), שירותי Backup בענן מאפשרים לך לאחסן את המידע ולגשת אליו בשרתים שלהם באמצעות האינטרנט. הנה הסיבות בעד ונגד שימוש בענן כפתרון Backup.
בעד
• אבטחה – באופן כללי, מערכות ענן הן בטוחות הרבה יותר מאשר גיבוי מידע על שרת האחסון או הכונן הקשיח שלך. חברת גיבוי בענן מתמחה באבטחת מידע. זה הדבר היחיד שהם עושים. מיקומי השרתים שלהם הרבה יותר בטוחים, מוגנים וחסינים לפריצות האקרים, מאשר השרת או מחשב האחסון שלך. זה כמו לשים אם הכסף שלך בבנק. אפשר לשדוד אותו, אבל זה קורה לעתים רחוקות.
• פשטות – לעתים קרובות, זה לוקח רק מספר דקות לפתוח חשבון ואם אין לך כמויות אדירות של מידע, העלות יכולה להיות די נמוכה.
• תזמון אוטומטי של גיבויים – ניתן לתזמן גיבויים שיגרתיים, על מנת לגבות מידע אוטומטית בזמן מסוים במשך היום או השבוע, שהופך את זה למאד נוח.
יחס עלות-תועלת גבוהה
מערכות Backup רבות מאפשרות גיבוי של חלק מהמידע בחינם. אם אתה עובר שטח אחסון זה, פשוט תקנה רק את שטח האחסון שדרוש לך ולא מעבר לכך.
• גישה מרחוק – אם אתה נוסע הרבה, כל מה שאתה צריך זה חיבור לאינטרנט ואז אתה יכול לגשת למידע ולבצע גיבויים מכל מקום. בנוסף, גיבוי המידע שלך לא נמצא פיסית במיקום שלך. כלומר, זה מוגן מפני אסונות או טעויות, שעלולים לפגוע בעסק שלך.
נגד
• באופן תיאורטי ניתן לפרוץ למידע – אם המידע שלך בענן, קיים סיכוי שיפרצו אליו או שהוא ייגנב. זאת הסיבה שזה כל כך קריטי לבחור בספק Backup אמין, מוכר ומכובד, עם בקרה ועדכון של אמצעי האבטחה שלהם.
• תמיכה טכנית עלולה להתגלות כלא אמינה – יש חברות שקשה להשיג אותן, אם אתה זקוק לעזרה. תחקור את הנושא ותוודא שלספק הגיבוי שלך יש תמיכה טכנית טובה.
• חיבור לאינטרנט – אם העסק שלך ממוקם באיזור, שבו החיבור לאינטרנט ממש לא אמין, אז גיבוי בענן הוא לא בחירה טובה עבורך. מהירות אינטרנט נמוכה יכולה להוביל לגיבויים שנמשכים זמן רב וגורמים לתסכול רב כשמנסים לגשת למידע. אם אתה מחפש ספק גיבוי ענן טוב, בדוק את Google Drive, Dropbox ו-CrashPlan.

2. קלטת אחסון וכוננים קשיחים

אם אתה מתקשה לבטוח בפתרונות ענן, אז תנסה לבחור בגישה אחרת: הקלטת נתונים ומידע בקביעות (כל יום, פעם בשבוע) על קלטת, תקליטור ו/או כוננים קשיחים חיצוניים ואז להעביר אותם פיסית מהמקום שבו שמרת את המידע. למרות שלעתים שיטה זאת נראית מיושנת, זה עדיין יכול להיות פתרון אמין לגיבוי מידע. הנה הטיעונים בעד ונגד שיטה זאת.
בעד
• שליטה ושקט נפשי – כשאתה משתמש בקלטות וכוננים קשיחים, אתה בשליטה. הגנת המידע היא באחריותך ולא של אף אחד אחר. לעתים בעלי עסקים מעדיפים לקחת על עצמם אחריות במקום לסמוך על מישהו אחר.
• פרטיות – פריצה לכונן קשיח חיצוני או כונן קלטת כמעט בלתי אפשרי, אפילו להאקרים הכי מיומנים. כל עוד אתה מקפיד לבציע תהליך Backup אישי (וגם להשתמש בפתרון אחסון מאובטח), המידע הרגיש שלך ושל הלקוחות שלך די בטוחים.
נגד
• בזבוז זמן ולא נוח – האמצעים של גיבוי על כונן קשיח וקלטת יעילים רק אם אתה מקצה את הזמן לביצוע גיבוי בקביעות ותמיד תזכור להעביר את הקלטות/הכונן הקשיח למיקום מאובטח רחוק מהעסק שלך. תהליך זה עלול להיות לא נוח ודורש זמן רב.
• סיבוכים לעסקים שגדלים מהר ועסקים מרוחקים – אם העסק שלך מתפתח במהירות, רוב הסיכויים הם שאתה עסוק מכדי לבצע גיבויים באופן קבוע, שאומר שהצוות שלך יצטרך לבצע זאת ומהווה פתח לבעיות אבטחה ועקביות. בנוסף, אם אתה נוסע הרבה, אבל יש לך מיקום עסק ראשי, גיבוי פיסי לא מעשי. אתה תוכל לגבות את המידע רק כשאתה חוזר למשרד הראשי או שעובד בעסק יצטרך לבצע זאת.
• עלות – ציוד Backup פיסי עלול להיות יקר, תלוי ברמת התחכום של המערכת שאתה רוכש. מצד שני, אם את רק רוצה להשתמש בקלטות ותקליטורים, אתה יכול להשיג אותם די בזול.
אתה יכול לרכוש כוננים קשיחים חיצוניים ברוב חנויות המחשבים או האלקטרוניקה המקומיות. רשמקולים וקלטות גיבוי יותר תחומי נישה ולכן קשה יותר למצוא אותם. כמובן, אמזון מוכרת את כל האמצעים האלו בטווח מחירים רחב, אז אתה תמיד יכול להזמין משם.

3. אחסון מידע במערכות אחסון המחוברות לרשת (NAS)

ניתן להגדיר מכשירים כאלו בכל מיקום של העסק לסנכרן מידע וקבצים באופן אוטומטי מדי לילה. מערכת כזאת היא פשוט החלק של אחסון הקבצים במחשב על סטרואידים. זוהי מערכת עם כוננים קשיחים מרובים, שיכולה להתחבר למחשבים אחרים במערכת באמצעות חיבור רשת מקומית (Ethernet) (וממיקומים אחרים באמצעות האינטרנט), אך בדרך כלל לא ניתן לעשות זאת עם מקלדת או מסך.
זהו פתרון טוב לעסקים עם משרדים במיקומים רבים. אתה יכול להשתמש במערכות NAS, שנמצאות בכל חנות ולגבות אותם אחד לשני כל לילה, כך שאם אחד מהם נהרס, המידע שלך יהיה קיים על המערכות האחרות (פתרון נפוץ בבנקים). אתה יכול גם לגבות אותם אוטומטית ישר למערכת גיבוי בענן או למחשב עם מערכת NAS במיקום אחר. פתרון אחר עם דגמים מסוימים שמציעים כוננים קשיחים ניידים, הוא להוציא את הכוננים הקשיחים ולאחסן אותם במקום בטוח כל פעם שהחנות שלך סגורה (למרות שבמקרה זה אתה יכול לקחת רק כונן קשיח חיצוני, בעלות נמוכה בהרבה).
בעד
• שיתוף בין אתרי עבודה – מערכות NAS מאפשרות לכל אתרי העבודה שלך להיות מחוברים ומגובים אחד לשני, אפילו אם הם נמצאים במקומות שונים, כשההשערה היא שיש לך עוד מערכת NAS במיקום האחר.
• מאחד את הרשת שלך והופך הכל ליותר יעיל – במקום להוריד תוכנה לכל מחשב בחנות או בעסק שלך, אתה פשוט יכול להתקין אותם על מערכת ה-NAS שלך בבת אחת ולכל התקני המחשוב תהיה גישה לתוכנה זאת. מעבר לכך, אתה יכול לגשת לכל המידע שלך מכל מכשיר מחובר, שהופך את זה למאד נוח.
נגד
• מערכת הפעלה – באופן כללי, המערכת פועלת עם מערכת הפעלה מוגדרת, שברוב המקרים זה לינוקס. למרות שזה נדיר, אם זה נכשל, אתה תצטרך להעסיק מומחה, כדי לשחזר את כל המידע שלך.
• מערכות מתקדמות – מערכת NAS היא מערכת טכנולוגית מתקדמת, שדורשת שהחומרה שעמה אתה עובד תהיה גם עדכנית או שעלולים להיווצר כשלים. במלים אחרות, המערכת שלך תצטרך להיות מתקדמת כמו מערכת ה-NAS שלך, על מנת שזה יפעל כמו שצריך.
• עדיין נדרש פתרון גיבוי נוסף – אם אין לך עדיין מספר רב של מערכות NAS מחוברות, במקומות אחרים מאשר בחנות שלך, אתה עדיין תזדקק לבצע גיבוי פיסי או לענן, שזאת הייתה המטרה מלכתחילה.
• העלות הראשונית יכולה להיות גבוהה – העלות של מערכת NAS טובה שכוללת כוננים קשיחים מרובים יכולה להיות יקרה (בין $500-$1,000), ועלולה להיות גבוהה מדי עבור חלק מהעסקים הקטנים.
ניתן לרכוש מערכת NAS ברשת (למשל, באמזון) או בחנות למכשירי אלקטרוניקה (כמו Best Buy), האפשרות הטובה ביותר עבורך. רק תבצע מחקר מקיף על המערכת שאתה שוקל לרכוש לפני שאתה מוציא את הכסף.

תגן על המידע שלך: זוהי מהות העסק שלך

תעשה לעצמך טובה ותקצה זמן לגבות את המידע שלך. בנוסף, תשתמש במספר פתרונות Backup שונים, כך שתוודא שהמידע שלך בטוח, אפילו אם משהו יקרה לגיבוי אחד. ברוב העסקים הקטנים, השילוב של גיבוי פיסי ובענן הוא פתרון טוב, היות ומערכות NAS הן הרבה יותר יקרות ודורשות יותר מומחיות טכנית. אתה תשמח שבחרת בפתרון הקודם (שילוב של גיבוי פיסי ובענן) בפעם הבאה שתהיה הפסקת חשמל או שקורית תאונה אקראית והמחשב הראשי שלך נהרס.

מאמר מתורגם מאתJames Trotter מהאתר fitsallbusiness.com בתאריך 24 נובמבר, 2015. תגן על העסק שלך: פתרונות Backup לעסקים קטנים.

רוצה לעבור לגיבוי בענן מאובטח?

מלא את פרטיך כאן ומומחה שירותי גיבוי הענן שלנו ייצור איתך קשר.