מה הכי כדאי לקנות מחשב Mac או מחשב מבוסס Windows? ריכזנו עבורכם את כל היתרונות והחסרונות עם דגש לשוק הישראלי. למה כל כך אוהבים Mac ולמה עוד יותר אוהבים לשנוא את Microsoft?

לא אגיד שזו “שאלת השאלות” ולא דילמה של רבים, אבל עדיין מעבר למק קורץ לרבים. מדובר במחשבים סקסיים יותר, שיש להם יתרונות רבים, אבל גם הרבה חסרונות.
מדריך זה נכתב אחרי פניות ממספר לקוחות שביקשו את דעתינו והחלטנו לפרסם זאת בבלוג מנומק.

השורה התחתונה:
מוצרי אפל נפלאים. מדובר במערכות יציבות יותר, מחשבים בדרך כלל יפים יותר, ידידותיים יותר למשתמש וגם המשתמשים באפל מרגישים שהם יותר מיוחדים. זו כבר האמנות של המותג. בעבר דיברו על כת, על מחשבים לגרפיקאים, אך היום רואים יותר ויותר מקים בכל מקום.
עדיין מדובר על 10% בלבד ולדבר הזה יש משמעות גדולה. מק הוא מחשב מצויין, אבל לא מתאים לכל אחד.

Mac או Windows סטטיסטיקה

10% בלבד משתמשים במק!
מדובר בנתון עולמי ולהערכתינו בישראל הנתון נמוך באופן דרמטי. נתון זה בלבד הוא סיבה לרכוש מחשב Windows.
המשמעות הפרקטית היא שיש יותר היצע לכל הקשור בדגמים, טכנאים, מרכזי שירות, חלפים וידע. תוסיפו לזה, שרמת השירות בישראל נמוכה באופן משמעותי מהקיים בעולם וקיבלתם תשובה.

MAC VS Win 2015 statistics

למה לבחור מחשב מבוסס Microsoft Windows?

היתרון העיקרי של מוצרי Microsoft נובע מהעובדה, שמדובר במערכת הנפוצה ביותר. אם נרצה או לא נרצה, אנחנו חיים ונושמים Microsoft. העובדה שרוב השוק עובד עם מערכת הפעלה Windows מראה, שכל מוצר חומרה או תוכנה יפותח קודם כל לסביבת Microsoft. בטח אם אנו מבקשים לעבוד עם תוכנות ייעודיות, מקצועיות כמו תוכנות שכר ואפילו תוכנות גרפיקה.

 • תמיכה
  מרבית הגורמים הטכניים ידעו לספק מענה לסביבת Microsoft בלבד. התמיכה במוצרי אפל שמורה למספר גורמים מומחים מאוד מצומצם בישראל.
  פתיחת מכשיר אפל על ידי מעבדה שאינה מורשית, פוסל את האחריות ואת מספר המעבדות המורשות ניתן לספור על יד אחת.
  גם שירותי תמיכה שאינם קשורים ישירות לסוג המחשב, כמו תמיכת שירותי דואר או תמיכת תוכנות ייעודיות מחזיקים בידע ויכולת תמיכה בעיקר לסביבת Windows.
 • אופיס
  כלי העבודה החשוב ביותר הם תוכנות של חבילת האופיס, אשר עובדת באופן הטוב ביותר ובסביבה המוכרת ב-Windwos. אומנם יש אופיס למק, אך הוא לא עובד בצורה מיטבית. אופיס הינו כלי העבודה הבסיסי ביותר ומשתמשים רבים בוחרים לוותר על עבודה בסביבת אפל בעיקר בגלל חוסר היכולת לעבוד בצורה מלאה בתוכנות Word ו-Outlook.
 • תאימות
  המחשב הינו חלק מסביבה אנו מחברים למחשב מדפסות, נגנים, דיסקים חיצונים, סורקים
 • אחריות
  מרבית מחשבי המותג העסקיים מבוססי Windwos מגיעים עם אחריות באתר הלקוח. מדובר על רכיב שירות משמעותי. אפל לא מספקת אחריות באתר הלקוח.
 • גמישות
  מחשבי Windows מאפשרים במרבית המקרים גמישות לשדרוגי חומרה באופן עצמאי ללא מחוייבות לחומרה של היצרן, כמו שדרוג או החלפת זכרון או דיסק כרטיס מסך. שדרוגים אלו לא ניתנים לביצוע במוצרי אפל.
 • דגמים
  אפל אומנם מציע מגוון רחב של דגמים, אך ההיצע של מוצרי Microsoft הוא אינסופי ממבחר יצרנים רב.
 • עלויות
  גם בנושא זה אפל יצרה מהפכה ולימדה את קהל הנאמנים שלה לשלם ולשלם הרבה על המוצר, השירות, תוכנות ומוסיקה.
  מוצרים מבוססי Windwos זולים משמעותית: גם המחיר הראשוני, גם שדרוגים וגם התמיכה הטכנית.
 • עברית
  התמיכה בעברית בסביבת Microsoft כמעט מושלמת. במחשבי מק יש עדיין בעיות רבות של תאימות לעברית.
 • ריבוי סביבות עבודה
  מרביתינו עובדים על שני מחשבים ויותר: מחשב בבית ובעבודה. מי שבוחר לעבוד עם מק יידרש לעבוד ולהכיר את שתי הסביבות. מי שעובד עם Windows עובד בסביבה אחת, אחידה ומוכרת.

למה לבחור Mac?

MAC
 • חומרה
  Apple נחשב למותג היוקרתי ביותר. איכות החומרה, העיצוב ואיכות בניית המוצר הם במקרים רבים “סטנדרט חדש” שנכנס לשוק.
 • מערכת הפעלה
  מערכת הפעלה של מק נחשבת ליציבה יותר, בטוחה יותר וידידותית יותר. מצד שני, כולם מכירים את סביבת Microsoft וסביבת אפל דורשת לימוד והיכרות עם סביבה חדשה.
 • גיבוי
  כלי מובנה המאפשר גיבוי ושיחזור מלא פשוט וידידותי יותר.
 • ממשק משתמש / חווית משתמש
  חווית המשתמש של אפל נחשבת לידידותית יותר ומתקדמת יותר.
 • שיק
  מק הוא המראה הסקסי, אנשי מק אוהבים לדבר על כך וגאים בעבודתם עם מק.

מיתוסים

 • אין וירוסים במחשבי Mac.
  לא נכון. יש וירוסים. אומנם הרבה פחות, אבל לא מדובר במערכת חסינה.
 • Mac הרבה יותר יקר.
  נכון חלקית. מחשבי הפרימיום של המותגים המוכרים עולים בדיוק כמו Mac והם היחידים שבאמת יכולים להתחרות מולו באיכות המוצר.
 • Mac לא נתקע.
  לא נכון. מדובר על מערכת יציבה יותר, שעובדת חלק יותר, אבל גם מחשבי Mac סובלים מבעיות תפעוליות. פחות אבל קיים.
 • קצב גידול המשתמשים ב-Mac גדל באופן רציף.
  נכון, אבל בקצב מאוד איטי. בשנת 2011 עמדו הנתונים על 8% והיום אנו עומדים על 10%.
 • לאפל יש שירות מצויין.
  נכון אבל לא בארץ. בארה”ב מרכזי השירות של אפל ידועים בשירות מדהים ותוכלו לראות שם מומחי אפל יושבים ומדריכים בסבלנות אין קץ כל לקוח. בישראל יפנו אתכם למדריך הכתוב.
 • Mac בטוחה יותר מאשר Windows.
  נכון. ברגע שאתם עובדים עם מערכת הפעלה של המיעוט, מן הסתם האקרים ישקיעו פחות בניסיונות לפגוע בה. עדיין לא מדובר בחסינות מלאה. קיימים וירוסים ורוגלות, שדורשים הגנה בדיוק כמו כל מחשב אחר.
 • Mac קל יותר לשימוש
  נכון, אבל לא ישים. אם ניתן למשתמש חסר ניסיון, הוא ילמד ויסתדר מהר יותר בסביבת Mac, אך מכיוון שמרבית המשתמשים מחוייבים לעבוד גם בסביבת Windwos ועיקר הניסיון, הידע והיישומים מותאמים לסביבה זו, לימוד Mac יהיה כמעט תמיד כאופציה נוספת ולא כחלופה מלאה.
 • מחשבי Mac

לסיכום

מנקודת המבט של ספק תמיכה
RedX משרתת מאות לקוחות ואלפי משתמשים, מספר המקרים שאנו נדרשים לספק תמיכה למחשבי Mac היא אפסית. בהתאם לכך, אנו לא נשקיע בידע, טכנולוגיה, הדרכות למתן שירות לסביבה זו, ובמקרי הצורך התמיכה מבוססת על יכולות טכניות בסיסיות ו/או הפעלת שותפים עסקיים מומחי Mac.

מחשבי Mac, כמו כל מוצרי אפל הם מוצרים איכותיים, כולל חומרה ובנייה איכותית, ממשק וחווית משתמש הטובים ביותר, תקלות משתמש נפוצות פחות, ניהול המערכת יותר אינטואיטיבי, אך מדובר במחשב שהתפעול שלו דורש תשוקה טכנולוגית והרבה סבלנות. ככלי עבודה עסקי יש לו חסרונות רבים. החסרון הגדול ביותר הוא רכיב התמיכה, כאשר הגבלות היצרן דורשות תיקון במעבדות היצרן בלבד והיצע הטכנאים קטן, ישנה חשיפה גדולה יותר לתקלות, שיגרמו למשתמש תיסכול גדול.

Mac הוא מוצר נישה המשמש בעיקר אנשי פיתוח, אנשי מולטימדיה (הפקת סרטים ומוסיקה) ומשתמשים בעלי תשוקה טכנולוגית וסבלנות תפעולית.

מחשבי Windows אולי פחות סקסיים, פחות יציבים, יותר חשופים לתקלות ופגיעות זדוניות, אך מדובר במערכת ההפעלה הנפוצה בעולם. מעל ל80% מהמחשבים בעולם מבוססי Windows ולכן העבודה בסביבה זו קלה ופשוטה יותר החל מהמחיר, דרך זמני תגובה לתפעול תקלות, ידע ותחרות בין היצרנים.
Windows הינה כלי העבודה הנפוץ ביותר ובהתאמה מדובר על כלי עבודה יותר זול, קל לתחזוקה ועם התאימות הטובה ביותר. הפתרון הנכון ביותר למרבית המשתמשים.