בחירת טלפון חכם

רוצה לשדרג את הטלפון? רוצה להבין מה מציע טלפון חכם? איזה מכשיר הכי מתאים לצרכים שלך?

smartphone

מה זה טלפון חכם?

טלפון חכם, או בשמו הלועזי SmartPhone, הוא למעשה טלפון המשולב עם מחשב כף יד ומאפשר התקנת והפעלת יישומים (אפליקציות) מתקדמים מסוגים שונים.

משתמשים עסקיים מנצלים בעיקר את יכולת הסנכרון של הטלפון לשרת הדואר הארגוני (המידע המוצג בתוכנת ה-Outlook). היכולת לסנכרן באופן דו-כיווני דוא”ל, אנשי קשר, לוח שנה ובחלק מהטלפונים גם משימות ופתקים.

יכולת הסנכרון לטלפון חכם מאפשרת למחזיק בו לעבוד תוך כדי תנועה ביעילות מירבית. כל פעולה שתעודכן במכשיר מסונכרנת בזמן אמת לשרת הדואר ומשם לשאר התקני הקצה של המשתמש (המחשב בבית, במשרד, או הנייד). כך מזכירה יכולה לעדכן פגישה לבוס, שיראה זאת מיד בטלפון החכם מכל מקום על-גבי הגלובוס. אם במהלך יום העבודה ענית ל-50 מיילים מהטלפון החכם, כשתגיע למשרד תראה בתוכנת ה-Outlook את כל המיילים שפתחת כפתוחים ואת המענה להם בתיקיית פריטים שנשלחו. הכל נעשה תוך סנכרון מלא. כך גם כל הוספה/ עדכון של כל רשומה אחרת, שהוגדרה לסנכרון מול שרת הדואר.

 

“ה-SmartPhone הטוב ביותר!!” – הכי טוב למי?

אחת לחודש עולה כתבה חדשה עם הכותרת “הסמארטפון הטוב ביותר” או בשם האהוב על הכתבים הצעירים “האם ____ הוא האייפון קילר?”
לא משנה כמה מעבדים, איזו מצלמה איכותית, או משך חיי הסוללה. כל הטלפונים החכמים עושים כמעט את אותה עבודה. כמו כל מוצר חכם, מרבית המשתמשים לא מנצלים 5% מיכולות הטלפון.
והשאלה היא איזה טלפון הכי טוב לי? לא הכי טוב בעולם! לא הכי מתקדם! אלא מה מתאים לצרכים שלי.

מדריך זה מרכז את ההבדלים הפונקצונליים האמיתיים.

האם אתה משתמש חכם?

טעות נפוצה היא לקחת טלפון חכם ולעבוד איתו כטלפון טיפש. אם כל מה שאתם צריכים זה לקבל ולהוציא שיחות טלפון ומידי פעם לצלם או לגלוש באינטרנט כמעט כל טלפון יענה לכם דרישות אלו.
זכרו שאנשי המכירות הם קודם כל אנשי מכירות ומרביתם לא מכירים מספיק טוב את הטכנולוגיה ובטח לא את הצרכים שלכם.

קודם כל אפיינו את הצרכים שלכם.

 • זמינות גבוהה למידע עסקי

  בדקו שהמכשיר אכן תומך בסנכרון מול השרת העסקי. זו תהיה אכזבה גדולה אחרי שרכשתם מכשיר בלקברי לגלות שלא ניתן לסנכרן אותו, בגלל שאין לכם בחברה שרת בלקברי.

 • נגישות למידע בחו”ל

  רבים לא מודעים ומגלים זאת רק בחשבונית שמגיעה אחרי נסיעה בחו”ל. גלישה והעברת נתונים בחו”ל יקרה מאוד. ביקור חפוז של ימים בודדים יכול לייצר חשבוניות של אלפי ש”ח. בדקו מה אתם מקבלים עם החבילה הבסיסית וכמה תעלה חבילת גלישה בחו”ל. מי מכם שמבלה פעמים רבות בחו”ל לצרכי עבודה, כדאי מאוד שישקול לקחת את מכשיר הבלקברי, שידוע ביכולת דחיסת המידע שלו וחבילות החו”ל הזולות (בדרך כלל, מגולמות במחיר החבילה החודשי). למרות שהיום, כחלק ממהפכת התקשורת, גם הטלפונים האחרים יכולים לקבל חבילות חו”ל מוזלות, אך מדובר בתהליך מורכב יותר, שדורש תשומת לב רבה של המשתמש.

 • גלישה באינטרנט

  לא כל מכשיר נוח לגלישה. בדקו את גודל המסך, מהירות טעינת העמודים, את נוחות הניווט בו, שינוי תצוגה אופקי/ אנכי, הגדלה/ הקטנה, איכות המסך באור יום ותפעול אתרים דרך דפדפן הטלפון.

  מכשירי האייפון ידועים כטלפונים נוחים יחסית לגלישה. באופן טבעי ככל שהמסך גדול יותר יהיה קל יותר לגלוש בו. אם גלישה באינטרנט זהו הצורך העיקרי, חפשו טלפון עם מסך מגע גדול ובצעו בדיקת גלישה אמיתית לפני הרכישה. מכשירי בלקברי ונוקיה משולבי מקלדת מובנית לדוגמה לא יספקו חווית גלישה טובה.

 • פרטיות
  כמה המידע שלכם רגיש? כמה אתם חוששים לפרטיות שלכם? בעידן של הטלפונים החכמים, המושג פרטיות מאבד תוקף וחשוב מאוד להבין את המשמעות.
  טלפונים מבוססי אנדרואיד מבית גוגל אוספים עליכם מידע, הרבה מאוד מידע, שמתחבר למאגר מידע עצום עוד יותר שגוגל צוברת עליכם. גם אפל עושה זאת, אך אצלה המאגר מצומצם יותר.
  למעשה כל אפליקציה שאתם מתקינים על הטלפון יכולה למשוך מידע מהמכשיר שלכם מבלי ידיעתם. כך לדוגמא אפליקציית  WhatsApp הנפוצה אוספת את ספר הטלפונים מהמכשירים, שאיתם המשתמשים עובדים.
  בלקברי בשלב זה הוא המענה לאלו מכם שרגישים לנושא הפרטיות וזליגת המידע העסקי.
 • התקנת אפליקציות

  אנחנו בעידן שלכל מוצר יש אפליקציה משלו. האם צריך כל כך הרבה? בדרך כלל, עומס אליקציות יפגע במהירות ויציבות המכשיר. בדקו אלו אפליקציות הכרחיות עבורכם והאם הם נתמכות בטלפון החכם שאתם רוצים לרכוש.

 • מהירות הקלדה

  מקלדת פיסית תספק בדרך כלל יכולת הקלדה מהירה ואמינה יותר. אם הטלפון החכם מיועד בעיקר כמכונת דוא”ל, לכו על הבלקברי, אשר מספק מקלדת פיסית איכותית. אם יותר חשוב לכם לקרוא ופחות לענות, מכשירי האייפון והאנדרואיד יספקו מסך גדול ונח לקריאת דואר.

 • ידידותיות למשתמש

  זכרו – לא משנה כמה הטלפון החכם יהיה חכם, חזק, או יציב. אם הוא לא יהיה ידידותי, לא תנצלו את היכולות שלו. אם חשוב לכם לעבוד עם המסנג’ר, אך הגישה אליו לא נוחה, נסגר או בולע סוללה, לא תרבו להשתמש בו. כך לגבי כל יישום בטלפון. אפיינו צרכים, בדקו עם משתמשים אמיתיים (לא עם אנשי מכירות) ובמידת האפשר, קחו מכשיר לניסיון למספר ימים.

במה שונה ה-BlackBerry מיתר הטלפונים החכמים?

בלקברי נולד לעסקים. מדובר בטלפון שמוגדר כמכונת מיילים (דוא”ל). עבודה נכונה מחייבת חיבור הטלפון לשרת Exchange דרך שרת בלקברי ייעודי. המכשיר נהנה מרמת אבטחה גבוהה דרמטית מכל טלפון חכם אחר, יציבות ומהירות עבודה ונוחות משתמש ייעודית לפעילות עסקית. מבלי להכנס לדוגמאות מעשיות, אני מבטיח לכם שמשתמש בלקברי ממוצע מגיב מהר יותר ועובד יותר שעות עם הטלפון ביחס לכל משתמש ממוצע של טלפונים אחרים. הבלקברי נועד לייצר עבודה 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע. הוא חלש באפליקציות ובגלישה. הוא חזק בניהול מידע עסקי כמו דואר, לוח שנה, אנשי קשר ונגישות לכלי העבודה. הבלקברי ידוע ביכולת דחיסת המידע שלו (מה שמאפשר גלישה זולה בחו”ל), ביכולת לזמינות גבוהה גם בחו”ל וברמת אבטחה שלא קיימת לאף מכשיר אחר.

איזה טלפון חכם מתאים לי?

השאלה הקשה ביותר. נציע כאן כמה כללי אצבע פשוטים ומהירים:

 • המחיר מאוד חשוב לי

  מכשירי נוקיה השונים בדרך כלל מאוד זולים, אבל אם רוכשים דרך חברת הסלולר יש לבדוק אלו מבצעים והטבות יש. רק זכרו את העובדה שאתם לוקחים מכשיר בפריסה ל-3 שנים ומחליפים בדרך כלל כל שנה שנתיים. מה שיוצר תשלום מאוד יקר על המכשירים.

 • חשובה לי גלישה באינטרנט

  חפשו מכשיר עם מסך מגע גדול ובדקו היטב את היכולות, מהירות גלישה, צפייה באור יום, נוחות גלישה, או זום. מכשירי אייפון ואנדרואיד בדרך כלל יתאימו לצרכים שלכם.

 • חשוב לי הכיף

  תגדירו כיף. האם זה מוזיקה? צילום? משחקים? היום כמעט לכל היצרנים יש חנות אפליקציות הכוללת מאות אלפי אפליקציות שונות. הגדולים והחזקים הם כמובן אייפון ואנדרואיד, אך גם לאחרים יש היצע לא צנוע בכלל.  לעתים קרובות, מסך מגע גדול יספק נוחות שימוש טובה יותר ליישומי פנאי.

 • חשוב לי להיות מחובר לעסק

  מרבית הטלפונים החכמים מאפשרים סנכרון מידע עסקי, אך הבלקברי עושה זאת טוב והרבה יותר טוב. בחרו את המכשיר המתאים בהתאם לרמת הוורקוהוליות שלכם.

 • חשוב לי להיות מחובר מחו”ל

  גלישה בחו”ל יקרה מאו, ובקלות יכולה להגיע לאלפי ש”ח. אם אתם מאותם אנשים שמבלים זמן רב בחו”ל וזמינות לעסק חשובה לכם, סבירות כמעט מוחלטת שהבלקברי הוא הטלפון עבורכם. אם אתם נוסעים רק לחופשה פעם או פעמיים בשנה בדקו כמה תעלה חבילת גלישה לחו”ל עבור המכשיר שלכם.

 • אני צריך סוס עבודה

  המגוון עצום. כולם מבטיחים שהם מצויינים ואפילו כתבות לא מקצועיות בעיתונים יומיים מספקות משובים עם רמת אמינות נמוכה למדי. מכשירי הבלקברי ידועים כסוסי עבודה. הדגמים הכוללים מסכי מגע יספקו בדרך כלל ביצועים איטיים יותר. לפני הבחירה ניתן לבצע השוואה בין המפרטים של הדגמים השונים ולבדוק המלצות באתרי הביקורות השונים (עדיף אתרים זרים). אם לדוגמא חשקתם במכשיר אנדרואיד, הרי שההיצע עצום וכאן נדרשת עבודה יסודית לבדוק איזה מעבד, כמה זכרון, ולבחון אילו ציונים קיבלו המכשירים על הביצועים השונים בביקורות משתמשים.

החדשים ביותר:

ישנם 2 שחקנים עקריים בשוק: מכשירי iPhone מבית Apple ומכשירי סמסונג מבוססי מערכת הפעלה Android מבית Google.

נוקיה, HTC, סוני-אריקסון, LG ושמות רבים נדחקו מאחור. מכשירי הבלקברי עכשיו במבחן האמת עם השקת הבלקברי 10.

רשימה של הדגמים המובילים בשוק

[מעודכן אפריל 2013]. חלק מהדגמים אינם זמינים דרך החברות הסלולריות.

יצרני טלפונים חכמים

על המדף יש מגוון עצום של טלפונים חכמים:

דגמי iPhone לדורותיו

מכשירים מבוססי מערכת הפעלה של גוגל – Android לסוגיהם (קיים אצל מרבית היצרנים: Samsung, Motorola, HTC, Sony Ericsson), אך נשלט בעיקר על ידי מכשירי הגלקסי המוצלחים של סנסונג.

דגמי Nokia מסדרת E וסדרת N

מכשירי BlackBerry מכל הסוגים

מכשירים מבוססי מערכת הפעלה של Microsoft

קישורים שימושיים:

GSM-Israel מפרטים טכניים והשוואת מכשירים סלולריים (עברית)

MobilityFreak כתבות ומידע רב אודות כל מה שנייד (עברית)